Reflexní prvky se vyplatí nosit i tam, kde to zákon nenařizuje

Není tomu tak dávno, kdy zákon o silničním provozu prošel novelizací. Jeho nová podoba ukládá chodcům novou povinnost – při pohybu mimo obec musí nosit reflexní prvky. Pokud o novinkách stále nemáte jasno, nepřestávejte číst. Prozradíme vám podrobnosti!

Podstatou nové povinnosti je nošení reflexních prvků (tzn. materiálů odrážejících světlo z jiného zdroje) za snížené viditelnosti při chůzi po krajnici neosvětlené pozemní komunikace, která se nachází mimo území obce. Smartphone s LED diodou nebo baterka chodcům nestačí – reflexním prvkem se rozumí např. reflexní páska pro chodce.

Z vysoké ceny reflexních a fluorescenčních předmětů nemusíte mít strach. Ať už jde o zmínění reflexní pásky pro chodce, nášivky, nažehlovačky či jiné reflexní prvky, seženete je velmi levně. Například u specializovaného prodejce Altima.cz. K nejprodávanějším reflexním prvkům patří samonavíjecí reflexní pásky, které lze nosit například přes ucho batohu či tašky. Manipulace je velmi snadná – stačí pásek narovnat a klepnout nad místem, kde se má obtočit. Cyklisté na něj nedají dopustit, protože má i další funkci – drží kalhoty a zabraňuje, aby se dostaly do řetězu. BESIP doporučuje umístění ke konci rukávů, případně blízko kolenům a do úrovně pasu. Při jízdě na kole lze reflexní prvky umístit také na přilbu nebo kolo. Pro menší děti (ale nejen pro ně) jsou jako stvořené reflexní vesty. Novela zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích byla přijata z preventivních důvodů. Reflexní materiál řidiči registrují na třikrát delší vzdálenost než bílé oblečení. A ve srovnání s tmavým oblečením jsou reflexní prvky vidět i na více než desetinásobnou vzdálenost. Kvalitní reflexní materiály odráží světlo až na dvě stě metrů, a to je dostatečná vzdálenost pro bezpečnou reakci řidiče.

Publikováno: 28. 08. 2016

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Petra Vokurková