Jak funguje fotopast pro myslivce?

Stále oblíbenější fotopasti nacházejí široké využití mezi milovníky přírody i profesionálními přírodovědci, myslivci stejně jako majiteli domů či jiných prostor, které si zaslouží ochranu. Ať již fotopast „ulovit“ vzácné zvíře či nějakého nenechavce, pokud je dobře vybraná, svoji úlohu splní bezezbytku. Ještě, než se ale do výběru fotopasti pustíte, je na místě seznámit se se základními principy jejího fungování.

Více než jen fotoaparát

Na první pohled by se mohlo zdát, že fotopast pro myslivce se nikterak dramaticky neliší od běžného digitálního fotoaparátu. To je ale přílišné zjednodušení a vzhledem k tomu, že obě zařízení mají plnit odlišnou funkci, rozdílů je více než dost. Tím hlavním je samozřejmě přítomnost pohybového PID čidla reagujícího na pohybující se tepelnou stopu zvířete či člověka v jeho zorném poli, které je základním prvkem fotopasti. Zatímco s běžným digitálním fotoaparátem je focení za tmy obtížné, fotopast musí být schopna noční snímky pořizovat. S použitím blesku lze sice i v případě fotoaparátu získat snímky, které lze použít, ten je ale pro fotopast ve většině případů nepoužitelný, neboť by jednak prozradil její polohu, jednak by focenou zvěř zbytečně vystrašil. Právě proto fotopasti používají přisvětlení světlem v infračervené oblasti spektra, nejčastěji při vlnových délkách 850 nebo 940 nm. V prvním případě je přisvětlení do jisté míry viditelné – v podobě tmavě červeného zažehnutí – v druhém případě je pak zcela neviditelné. Tip: Přečtěte si recenzi jedné z nejprodávanějších fotopastí na trhu BUNATY FULL HD.

Odolnost

U digitálních fotoaparátů je vodotěsnost či zvýšená odolnost proti pádu věcí volby nadstandardního vybavení. U fotopastí jsou tyto vlastnosti základním předpokladem správného fungování. Velmi důležitá je i ochrana objektivu před stékající vodou, neboť kapky vody mohou zcela zničit třeba ten nejdůležitější záběr. Fotopast zkrátka skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Publikováno: 21. 03. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: jak funguje fotopast