Jak dlouho papírový kelímek udrží tekutinu?

Papírové kelímky jsou cenově dostupné a rozloží se zhruba do jednoho roku, zatímco ty plastové hyzdí naši planetu tisíce let. Právě proto jejich popularita vzrostla a na venkovních akcích, třeba při grilování, se používají častěji. Jak dlouho ale dokáží udržet tekutinu? Přirozená intuice velí, že papír se ve vodě rozmočí. Papírový kelímek ovšem dokáže zadržet teplou či studenou vodu déle než 48 hodin. Záleží také na konkrétním provedení, některé kelímky se vyrábí se speciální povrchovou úpravou, díky níž udrží vodu i 78 hodin.

Výroba papírových kelímků

Většina papíru, který denně používáme, by se rozmočila, kdybychom do něj nalili horkou tekutinu. Papírový kelímek ale zvládne vše od horké kávy až po ledově studenou vodu. Papírové kelímky jsou vyráběné z dřevěných třísek. Štěpky se zpracují na dřevní hmotu, která se následně rozdrtí na papír. V každém papírovém kelímku je asi 33 gramů dřeva a kůry. Vzniklá buničina se bělí čpavkem, hydroxidem sodným a dalšími chemikáliemi. Uvnitř kelímku obvykle najdete potah z polyethylenu (PE), a právě proto toho tolik vydrží.

Dají se tedy papírové kelímky třídit a recyklovat?

Zřejmě vám teď hlavou běží otázka, jestli je možné papírový kelímek hodit do modrého kontejneru na papír a recyklovat, když je vlastně zevnitř potažený plastem? No, není. Kelímky s touto povrchovou úpravou představují pro recyklaci papíru v ČR problém. Kdyby se recyklovaly spolu s dalším sběrovým papírem, vzniklá příměs by byla nekvalitní. Správně byste tudíž takový kelímek měli hodit do směsného komunálního odpadu. Stejně tak do modrého kontejneru nepatří kelímky vyrobené z lakovaného papíru či s voskovanou povrchovou úpravu. Termopapírové kelímky z více vrstev kvalitního papíru taktéž nepatří do modrého kontejneru. Papírové tácky a kelímky tedy ve finále nejsou až takovou výhrou. Protože ty plastové třídit lze, stačí je trochu omýt a pak vyhodit do žlutého kontejneru.

Publikováno: 24. 05. 2022

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová