Co jsou deflektory a k čemu slouží?

Narazili jste na pojem deflektory a netušíte, co to znamená? Případně jste daný autodoplněk zahlédli na fotografii a nemáte ponětí, k čemu slouží? Pohodlně se usaďte a přečtěte si vše, co byste měli o deflektorech vědět. Až se seznámíte s jejich funkcí, pravděpodobně si je také pořídíte.

Deflektory neboli ofuky

Deflektor, jinak také ofuk, je speciálně tvarovaný plast, který se umísťuje do okna (obvykle pouze do předních oken, tedy k řidiči a spolujezdci), aby bránil průvanu. Díky tomu lze jezdit s pootevřenými okny, aniž by cestující výrazně rušil hluk způsobený větrem, a to i při vyšších rychlostech.

Dalším typem je deflektor přední kapoty. I tento doplněk usměrňuje proudění vzduchu, čímž zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozidla. Zároveň slouží jako ochrana kapoty a čelního sklad před kamínky a hmyzem – díky tomu sklo zůstává déle čisté.

Na jaká auta je deflektor k dispozici?

Deflektor jsou běžně dostupné pro všechny modely osobních automobilů. Aby do vašeho vozu pasoval, musíte si pořídit typ určený právě pro něj. Poohlédnout se po něm můžete například ve specializovaném e-shopu s autodoplňky vtvauto.cz, kde seženete také ochranné nášlapy a spoustu dalších autodoplňků a příslušenství.

Instalace okenního deflektoru je snadná a rychlá. Nebudete potřebovat žádné speciální nářadí – jednoduše prvek zespodu nasunete do okenního rámu.

Můžete používat deflektory současně s klimatizací?

Klimatizace příliš neřeší přísun čerstvého vzduchu, v tomto směru excelují ofuky, respektive jízda s otevřenými okny, která je díky deflektorům mnohem příjemnější. Co se však týče používání deflektorů a klimatizace, není důvod tak činit současně. Pokud je interiér automobilu přehřátý, můžete po spuštění klimatizace nechat okna otevřené, a tím zajistit rychlejší odvětrání teplého vzduchu. Tím klimatizaci ulehčíte práci. Jakmile se teplota uvnitř vozu vyrovná venkovní, je vhodné okna zatáhnout.

Publikováno: 28. 06. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová