Vybíráme izolaci do sauny

Pustili jste se do realizace sauny svépomocí a chystáte se na zaizolování? Základním kamenem úspěchu je výběr kvalitní izolace. Bez nadsázky jde o stejně důležitý krok, jako je volba dřeva, lavice či topidla. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás přehled jednotlivých materiálů s výčtem vlastností. Izolace sauny velký význam. Umožňuje rychlejší vytápění a minimalizuje tepelné ztráty. Díky vhodně zvolené izolaci vytopíte saunu na vyšší teplotu a ušetříte za energie. Zároveň zajistíte, aby sauna nedegradovala a neuvolňovaly se do ní škodlivé látky.

1. Minerální vata

Minerální neboli kamenná vata se obvykle vyrábí z čediče. Její tepelně-izolační vlastnosti jsou srovnatelné se skelnou vatou – je měkká, nehořlavá a oproti skelné vatě zdravotně nezávadná. Nevýhodou je vyšší nasákavost, což se v praxi řeší nepropustnou ALU fólií. Mezery mezi jednotlivými vrstvami folie se zalepují ALU páskou. Jedná se o tepelně nejodolnější izolaci, a proto je vhodná i do vytížených komerčních saun. Ve srovnání s PUR deskami je levnější, ale připlatíte si u ní za dopravu, protože je těžší a objemnější. Vyberete-li si právě tuto izolaci, raději ji podvažte – předejdete tak riziku borcení.

2. PUR desky

PUR desky se vyrábí ze speciálního tvrzeného EPS polystyrenu. Mají stejné izolační vlastnosti jako minerální vata při poloviční šířce. K výhodám patří nenasákavost vodou a tvarová stálost. Navíc mají již z výroby oboustrannou ALU fólii. Hodí se do menších a koupelnových saun, kde není místa nazbyt. Stejně jako v případě minerální vaty se mezery mezi deskami přelepují ALU páskou.

3. Desky Sauna-Satu

Speciální PUR desky jsou novinkou roku 2016. Původní finský produkt je certifikovaný speciálně pro sauny a vyznačuje se velmi malou šířkou (jen 30 mm oproti 60 mm minerální vatě). Montáž desek je velmi snadná a díky systému drážek je eliminováno riziko vzniku tepelných mostů. S výběrem vhodného materiálu vám pomůže specializovaný dodavatel materiálů a technologií pro sauny – společnost Finská sauna – Horavia s.r.o. Další informace najdete na www.sauna.cz.

Publikováno: 20. 06. 2016

Kategorie: Hobby

Autor: Petra Vokurková