Sporáky – stále stejně oblíbené jak v minulosti!

Lidé mají už od nepaměti přirozenou potřebu vařit a tepelně tak upravovat své pokrmy, aby jim ty dodali víc potřebných živin a aby zároveň lépe chutnali. Právě proto už třeba v pravěku vidíme první ohniště, za pomocí kterých lidé opékali ulovené maso. Postupně doba postupovala kupředu a začínala se objevovat modernější technologie. A s tím přišly na řadu sporáky – komplexní spotřebiče určené třeba pro vaření, pečení či jinou úpravu jídel. Zajímavé je především to, že jejich obliba nadále přetrvává a zařazují se tak k ,,nesmrtelným“ spotřebičům typu televize, počítač a podobně. Zatímco jiné přístroje jako pevné telefonní linky či videorekordéry ustoupily modernějším přístrojům, sporáky podnikly velmi účinnou technologickou evoluci, o které si něco povíme.

V první řadě je zajímavá možnost napájení sporáků elektřinou a ne plynem, jak tomu bývalo v minulosti. Elektrický sporák dokáže být velice energeticky úsporný, ale naproti tomu překvapivě výkonný. Sklokeramický sporák zase díky sklokeramické varné desce umožňuje vařit různorodá jídla při minimální spotřebě energie. To by byla taková základní charakteristika sporáků, pojďme si něco povědět o technických zajímavostech.

Pokud třeba nechcete čistit sporák a radši byste tuto činnost přenechali spotřebiči, tak si zakupte sporák s katalytickými stěnami. Na těch je totiž nanesena speciální látka, jenž pohlcuje mastnotu a jiné případné nečistoty. Ještě zajímavější je způsob čištění vodou, tzv. Aqua Clean, když vodu nalijeme do určené nádobky a tak pak uvolní svým působením nežádoucí nečistoty. O něco méně používaná je pyrolýza, ta za pomoci velkého horka odstraňuje mastnotu zevnitř sporáku.

Zaujala vás technologická vylepšení sporáků a jejich neustálá obliba napříč lety? Pak navštivte stránku www.levneelektro.cz, kde zakoupíte ty nejkvalitnější sporáky při mimořádně výhodných cenách!

 

Publikováno: 12. 08. 2013

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová