Skvělé tipy, jak prodloužit životnost baterii ve smartphonu

Vyměnit lithium-iontovou baterii telefonu je těžší než s ní správně zacházet. Mnoho chytrých telefonů navíc uživatelům nenabízí snadný přístup k akumulátoru. To se týká například všech iPhonů a mnoha vlajkových telefonů se systémem Android od značek, jako je Samsung. Oficiální výměna baterie do mobilu tak může být drahá nebo nepohodlná. Existují také obavy o životní prostředí. Chytré telefony jsou, upřímně řečeno, ekologickou katastrofou a prodloužení životnosti baterie telefonu ji pomáhá zmírnit. Zde je několik věcí, které můžete udělat pro zachování a prodloužení životnosti baterie ve vašem telefonu. Životností baterie máme na mysli, kolik let a měsíců vydrží vaše baterie, než ji bude třeba vyměnit. Naproti tomu kapacita baterie znamená, kolik hodin nebo dní vydrží váš telefon na jedno nabití.

Vyhýbejte se extrémním teplotám a chladu

Pokud je telefon velmi horký nebo studený, může to zatížit baterii a zkrátit její životnost. Ponechání v autě pravděpodobně to nejhorší, co můžete udělat, pokud je venku horko a slunečno nebo zima a hluboko pod bodem mrazu.

Vyhněte se rychlému nabíjení.

Rychlé nabíjení telefonu zatěžuje baterii. Pokud to opravdu nepotřebujete, vyhněte se používání rychlého nabíjení.

Nevybíjejte baterii telefonu až na 0 % nebo ji nenabíjejte až na 100 %.

Starší typy dobíjecích baterií měly "paměťový efekt". Pokud jste je nenabíjeli do plna a nevybíjeli na nulu, baterie si je "pamatovaly" a snižovaly svůj užitečný dosah. Pro jejich životnost bylo lepší, když jste baterii vždy zcela vybíjeli a nabíjeli. Novější baterie telefonů fungují jinak. Plné vybití neb nabití baterii stresuje. Baterie telefonů jsou nejšťastnější, pokud udržujete jejich kapacitu nad 20 % a pod 90 %. Abychom byli extrémně přesní, nejšťastnější jsou kolem 50 % kapacity. Mimochodem, krátkodobé nabíjení je pravděpodobně v pořádku, takže pokud patříte k lidem, kteří často dobíjejí telefon pro rychlé nabití, je to pro vaši baterii v pořádku.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová