Sauna v pohodlí domova

Ve Finsku udajně připadá 1,8milionu saun na 5,3milionu lidí. K dosažení podobných čísel máme u nás ještě hodně daleko, ale pomoci můžou například soukromé sauny, které v moderních bytech přiléhají ke koupelně.  
Top Infrasauny a sauny
// <![CDATA[ document.write(''); // ]]> Sauna je skvělým prostředkem pro zlepšení obranyschopnosti organismu i odplavení toxických látek z těla. Navazuje relaxační atmosféru a pobyt v ní pomáhá regeneraci před i po fyzické zátěži. Využívá se i při masážích a má řadu dalších pozitivních učinků na lidské zdraví. Domácí sauna přináší komfort a z dlouhodobého hlediska i úspory finančních prostředků. Umožňuje optimální způsob uvolnění, odpočinku a relaxace po náročném dni v pohodlí domova. Poskytuje ideální saunování bez časového omezení a s nastavením teploty, která nám plně vyhovuje. Jestliže máme požadavky právě na teplotu, například ze zdravotních důvodů, nebo prostě máme raději nižší teplotu, než jaká bývá ve veřejných saunách nastavena, museli bychom si rezervovat veřejnou saunu sami pro sebe. Pokud se rádi saunujete častěji, potom jsou tyto požadavky nereálné. Z těchto a mnoho dalších důvodů je sauna v bytě ideálním prostředkem pro pravidelné saunování.

Blahodárné učinky

Po tisíciletí je sauna využívána k regeneraci organismu, relaxaci, otužování a celkově k péči o zdraví. Pokud člověk netrpí závažným onemocněními, je pobyt v sauně velmi zdravý a lékaři jej doporučují. Saunování funguje jako prevence proti nachlazení a dalším nemocem. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty, tiší bolesti kloubů a svalů, urychluje hojení kožních poranění. Blahodárné učinky má také na psychiku, může pomoci při migréně či nervozitě. Nejen ženy jistě ocení saunu jako učinného pomocníka při snižování hmotnosti a zkrášlování pleti včetně redukce celulitidy.

Jednoduché řešení

Proč si tedy saunu nepostavit doma? Dávno už to nejsou jen „dřevěné budky“, ale moderní a estetické doplňky interiéru vybavení odpovídajícím osvětlení a technikou. Domácí sauna by se ale měla vždy nacházet v blízkosti sprchy nebo bazénku. Při správném saunování se totiž střídají fáze pocení, ochlazování a odpočinku. Sauna musí splňovat i specifické nároky na osvětlení, vytápění či rozměry. Typická finská sauna funguje na principu rozžhavených kamenů, které se jemně polévají vodou, což způsobuje potřebný nárůst vlhkosti. Byty se však častěji vybavují tzv. Infrasaunami, které jsou nenáročné na instalaci a následnou udržbu. Náklady na jejich provoz jsou několikanásobně nižší, a navíc se nahřívají výrazně kratší dobu. Infrateplo způsobuje vyšší potivost při nižší teplotě, čímž je pro lidské tělo přirozenější a je tkáněmi automaticky vstřebáváno do hloubky. Takovou saunu proto stačí navštěvovat 1 x až 2 x týdně po dobu 25-35 minut při teplotě 50-60 stupnů celsia. Ideálně by měli lidé vstupovat do souny nazí. A právě zde se naplno ukazuje výhoda vlastní sauny přímo v bytě. Nemusíte se stydět před ostatními, odpadá povinnost zahalit se a konečně není nutné dodržovat otevírací dobu wellness center. Nehrozí ani riziko prochladnutí, které může nastat při přesunu z veřejné sauny. Nejen z důvodů úspory času, ale i kvůli relaxační funkci ocení výhody soukromé sauny především velmi zaměstnaní lidé. Na trhu je v současnosti mnoho výrobců nabízejících sauny, většinou podle požadavků zákazníka, takže sauny mohou vyrůst téměř v každém prostředí.
Top Infrasauny a sauny
// <![CDATA[ document.write(''); // ]]> //

Publikováno: 06. 11. 2012

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: infrasauna