Naviják, kterým zdoláte i skutečně velké ryby

Každý rybář si přeje ulovit jednou nějaký trofejní kousek, s nímž se bude pyšnit mezi kamarády rybáři, jehož fotku si vystaví ve své dílně, na kancelářský stůl i v autě. Abyste ale velkou rybu nejen ulovili, ale poté ji i vytáhli z vody, je potřeba mít kvalitní vybavení. Bezesporu budete potřebovat rybářský prut na sumce a jiné velké ryby, stejně jako kvalitní ložiskový naviják, který nepřekvapí ani pořádný „macek“.

Aby se naviják neporouchal

Tak, jako je to u všeho zboží, i mezi rybářskými potřebami můžete najít zboží, které sice vypadá hezky, ale jakmile jej vyzkoušíte, buď se pokazí, nebo nebude fungovat spolehlivě, jak jste očekávali. Třeba jednoduché krabičky, ale i rybářské pruty, nástrahy… Proto je dobré zvláště nákladné vybavení kupovat u kvalitních a známých prodejců, kteří vám nabídnou jen špičkovou kvalitu. Tu u navijáku na velké ryby budete vážně potřebovat. Naviják k lovu velkých ryb, který můžete směle použít nejen na řekách a rybnících, ale i na moři, by měl mít kovové tělo s přední brzdou, měl by být smekací, mít dostatečný počet ložisek, např. 8 kvalitních kousků. Může disponovat i protizkrutný rotor, který omezí vibrace. Potěší vás i inteligentní systém zdvihu cívky, které umožní ukládání vlasce v nejvyšší možné kvalitě. Díky kvalitnímu navijáku si lov vážně užijete. Co se týče návinu, na jedno otočení kličky je dobré, když přiblíží o téměř 90 cm. Počítejte s váhou kolem 850 g, přece jen bývá použito i potažení titanem, kovové tělo navijáku, masivní nerezová hřídel… A co se týče ceny, počítejte s cca 2 500 Kč. Ještě dražší navijáky a multiplikátory jsou ke koupi… Určitě se vám bude líbit třeba Rhino Black Cat Vertical LH 710. V porovnání s výše uvedeným příkladem o něm z pohledu váhy ani nebudete vědět… Váží jen 380 g, a přitom na jednu otočku kličkou navine 102 cm, má brzdnou sílu 33 kg. I tady je tělo celokovové, brzda z nerezové oceli a uhlíkových vláken, mosazné převody, několikavrstvý nátěr Mega Shield, 7 ložisek… Zajímá-li vás převod, je rychlí 7,2:1.

Pravák nebo levák?

Je výborné, že tak, jako se dají koupit nejrůznější nože, nůžky, lžíce, pilky… pro praváky i leváky, stejně tomu je i v případě navijáků. Ostatně, pracovat pravačkou, když je pro vás pevnější a šikovnější levá, by bylo neefektivní. Navijáky pro leváky jsou již dnes běžnou součástí rybářských potřeb. A nejen ty. I další rybářské zboží. Jestliže se chystáte na velkou rybu nebo dokonce na rybolov do Norska či jinde, na výkonný naviják nezapomeňte. Investice se vám vrátí v podobě krásných úlovků, které byste s běžným navijákem s velkou pravděpodobností nedostali.

Publikováno: 19. 07. 2021

Kategorie: Hobby

Autor: Alena Vybíralová