Koupit nebo pronajmout? To je, oč tu běží

Chcete vyrazit na vodu a nevíte, jestli se vám vyplatí si koupit loď? Pořád jsou tu přece půjčovny lodí, které vám na pár dní kánoi či kajak půjčí a nemusíte se o nic starat. Některé z nich, například půjčovna lodí Lužnice, vás navíc vybaví i dalšími věcmi, které se na vodě budou hodit. Stojí to ale opravdu za to? Co všechno byste si měli rozmyslet předtím, než se rozhodnete pro koupi lodi. Pro koho to má vlastně smysl?

Kdo si dnes kupuje loď?

Většina rekreačních vodáků si loď raději pronajímá, pokud však jste člověk, který je rád na vodě a každou volnou chvíli tráví objevováním nových vodních cest, pak pro vás pravděpodobně má smysl koupit si loď. Využijete ji mnohem více než někdo, kdo si chce vyjet jen jednou za čas. Vlastní loď navíc přináší spoustu výhod. Především můžete vzít loď, kamkoli chcete. Pokud se objeví nové jezero nebo řeka, kterou chcete vyzkoušet, stačí zapřáhnout přívěs a vyrazit. Jen si nezapomeňte ověřit sjízdnost řeky, na kterou vyrážíte.

Vyrazte, kam chcete

Nemusíte si dělat starosti s rezervací nebo půjčováním lodi, která nemusí být k dispozici, když ji zrovna chcete. Další výhodou vlastnictví vlastního člunu je, že si ho můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Rádi rybaříte? Můžete přidat motor a nějaké rybářské vybavení. Půjčovny lodí vám nedovolí provádět na svých lodích takové změny, ale pokud jste vlastníkem lodi, můžete si s ní dělat, co chcete. A konečně, vlastnictví lodi může být skvělou investicí. Pokud se o člun staráte a nenecháte ho měsíce ležet ve vodě, udrží si svou hodnotu a možná se i zhodnotí. To vše záleží na tom, jakou loď si při koupi zvolíte. Rozhodně se proto nevyplatí šetřit. Lepší je investovat do kvalitní lodi z odpovídajícího materiálu, která s přibývajícími léty získá na hodnotě.

Jaké jsou výhody pronájmu lodi?

Pronájem lodi má mnoho výhod. Zaprvé je to skvělý způsob, jak strávit den na vodě, odpočinout si a užít si krajinu. A pak si také příjemně protáhnete tělo a sblížíte se s přáteli a rodinou. Loď si navíc můžete pronajmout přímo na řece, kterou chcete splouvat. Odpadá tedy nutnost převážení. Například půjčovna lodí Lužnice vám navíc zajistí odvoz na místo vyplutí. A vy se nemusíte o nic starat.

Publikováno: 01. 12. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Alena Vybíralová