Čím natřít dřevěné terasy, aby byly téměř nesmrtelné?

Není lákavějšího posezení na zahradě než v příjemném zastínění pergoly s terasou. Abyste si venkovní pobyt mohli užívat do nekonečna, je třeba pečlivě vybrat jak terasová prkna, tak jejich ošetření.

Buďte ve spojení se zahradou

Dřevěné terasy jsou tolik oblíbené kvůli tomu, že krásně splynou s exteriérem domu a jsou příjemně pochozí za každého ročního období. Co se týče terasových prken, máte na výběr nepřeberné množství materiálů. Mezi nejpoužívanější patří prkna z evropských dřevin, jimiž jsou borovice, modřín a smrk, dále z tepelně upravených dřevin tzv. thermowood a z tvrdých tropických dřevin. Vzájemně se od sebe liší odolností, životností a tím pádem i cenou.

Dřevěné terasy, s nimiž neuděláte chybu

Zmiňované exotické dřeviny, k nimž patří bukit, teak, merbau a bangkirai, vám nabídnou širokou paletu barev od světlých odstínů až po tmavočervené a hnědé tóny. Jejich největšími přednostmi jsou vysoká odolnost a trvanlivost. Životnost v jejich případě činí až 30 let. Té dosáhnete správným postavením terasy, jíž nesmí chybět perfektní provedení konstrukce z hranolů, a vhodným ošetřením.

Terasové oleje na dřevěné podlahy

Osmo oleje na dřevo dokáží prkna ochránit z vnějšku i vnitřku. Jelikož jsou vyrobeny pouze na přírodní bázi olejů a vosků, dovolí dřevu dýchat. Vytvoří na něm totiž povrch s otevřenými póry. Díky tomu nátěr nepraská, neodlupuje se a neodprýskává. Osmo oleje navíc podpoří odolnost natíraných ploch. Lze je rovněž využít na smrkové palubky v interiéru. Nevadí jim nadměrné horko, proto se hojně používají též na saunové palubky. Použití olejů je velmi snadné, zpravidla postačí 1-2 tenké nátěry. Při venkovním použití tzv. zvětrávají, a to v řádech několika let. Znamená to, že při renovačním nátěru není zapotřebí předchozího obrušování dřeva.

Publikováno: 01. 06. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová