Vibrační technika aneb hutnění povrchu je základem pevné stavby

Stavěli jste v poslední době rodinný dům nebo jste pokládali zámkovou dlažbu? Oba tyto stavební procesy mají překvapivě hodně společného. Společným jmenovatelem je pro ně dokonalé zhutnění podloží, což je v obou případech základem úspěchu. Jakmile se vám u zámkové dlažby nepodaří vrstvu štěrku nebo písku udusat, hrozí propadnutí celé vozovky. U betonových základů dokonce hrozí jejich vyvalení, což by představovalo mnohatisícovou opravu. Proto je zde vibrační technika.

Čím povrch hutnit?

Vibrační technika představuje relativně širokou škálu strojů a zařízení se stejným úkolem. Tím je dokonalé zhutnění jakéhokoliv povrchu, což nepochybně přispěje k pevnosti výsledné stavby. Ať už k práci použijete vibrační pěch nebo vibrační válec, vždy si dejte na hutnění záležet. Některé stroje mají takzvaný kompaktoměr, díky němuž snadno a rychle poznáte, zda je podloží dostatečně pevné. Indikace světelnými diodami vám pak naznačí, jestli musíte v práci ještě pokračovat.

K čemu se hodí vibrační pěchy?

Ne každá vibrační technika se hodí na všechny stavby ke konkrétním projektům. Těžko byste s malým vibračním pěchem hutnili základy pro širokou silnici. Vibrační pěch ale najde své uplatnění na domácích stavbách, a to zejména v úzkých výkopech. Díky své kompaktní velikosti a silnému rázovému účinku spojeném s vysokou úderovou silou zvládne zhutnit i obtížně zhutnitelné materiály.

Mohu si je někde půjčit?

Nedá se asi počítat s tím, že by každý kutil disponoval svým vlastním vibračním pěchem. Při stavbě rodinného domu nebo příjezdové cesty jej ale nutně potřebujete. Naštěstí existuje specializovaná půjčovna stavebních strojů. V jejich portfoliu se nachází moderní vibrační technika těch nejlepších značek se spolehlivými čtyřdobými motory a robustní konstrukcí. Při práci ve výkopech oceníte i ochranný rám, který zamezí závažnějšímu poškození. Až budete příště potřebovat zhutnit materiál uvnitř výkopu, zajděte do půjčovny vibrační techniky a pronajměte si moderní vibrační pěch.

Publikováno: 11. 09. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová