10 tipů, jak ušetřit na topení

Kroutíte každý rok nevěřícně hlavou nad fakturou za topení? Dost možná můžete platit méně. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad. Poradíme Vám.

1.UCPĚTE ŠKVÍRY

I když se to nezdá, teplo, které proklouzne kolem rámů nebo pode dveřmi, vás vyjde pěkně draho. Utíká ven bez užitku, zatímco ho platíte. Proto je dobré všechny takové škvíry utěsnit. Pozornost určitě zaslouží vstup do domu, na balkon nebo do sklepa a na půdu. Jednoduše do prostoru, kde je podstatně nižší teplota, než máte doma. Nejlevnějším řešením, které vyjde na pár stovek, jsou nejrůznější látkové zábrany proti průvanu, které mohou mít podobu obyčejného válečku nebo i psa. U řady dveří postačí vyměnit práh za vyšší, který skulinu překryje. Další možnosti jsou těsnící lišty nebo nejrůznější druhy nalepovacího pěnového a gumového těsnění. Prodává se na metry a připevnit ho není nic složitého.

2.POŘÍĎTE SI HLINÍK NA ZEĎ

Všechny snahy o úsporné topení můžou ztroskotat na zdánlivých maličkostech. Stačí postavit obrazně řečeno barikádu, a teplo se k vám do místnosti z radiátorů jednoduše nedostane. Taková robustní sedačka těsně přiražená k radiátoru pod oknem dokáže udělat hotové divy. Její funkce se dá přirovnat k izolačnímu obalu na vychlazené lahve s pitím, které chrání před teplem. Všechno musí teplu z cesty, aby mělo do místnosti co nejlepší přístup. Při směřování tepla vám výrazně pomůže i hliníková folie, kterou dáte za radiátor na stěnu.

3.USTŘIHNĚTE ZÁCLONY

I když si desingéři a lifestylové časopisy y libují v záclonách a závěsech až na zem, není to pro úsporné vytápění to pravé ořechové. Možná se vám zdá, že právě vaše záclona je krásně díratá a prodyšná, ale brání teplu dostat se do interiéru. O hustých tkanných závěsech, přes které k vám nemá nikdo vidět, ani nemluvě. Délka závěsů a záclon by měla v topné sezoně končit nad úrovni radiátorů. Ty dlouhé si můžete nechat na léto. Před únikem tepla okny chrání tažené rolety. Velmi učinné jsou speciální venkovní, ale pomohou i obyčejné vnitřní hliníkové.

4. VYSTAVTE RADIÁTORY

Radiátory ničím nezakrývejte. Zapomeňte na oblíbené dosoušení prádla, při kterém některé „šikovné“ hospodyňky dokážou úplně celý radiátor překrýt třeba osuškama a libují si, jak jim to pěkně schne. Pryč musí i nejrůznější ozdobné kryty. Asi nejhorší je varianta, když si někdo postaví před radiátor kuchyňskou linku a topení obstarávají jen prožíznuté otvory v pracovní desce, na které se položí mřížka. I když dispozice vaší kuchyňě nejsou ideální, raději oželte velkorysou kuchyňskou desku pod oknem, než byste jí zakryli radiátory.

5.VĚTREJTE, NE ŽE NE

Jakmile se vám někdo snaží namluvit, že nejlepší cestou k úsporám je snížit teplotu v bytě, utemňovat okna a prakticky zrušit větrání, nevěřte mu. Čím je teplota v místnosti nižší, tím je vlhkost vyšší, a zaděláváte si na plísně. Ani permanentní otevřená ventilačka není dobrý nápad. Byt, tedy především stěny, vám chladnou. Pravidlem je větrat pravidelně, intenzivně a s rozumem. Okna otevírejte na 15 až 20 minut ráno a večer. Vzduch se vymění a stěny nevychladnou. Zde jsme uvedli první část našeho seriálu jak ušetříte. Dalších 5 rad se zde na webu objeví co nejdříve. Proto doporučujem sledovat pravidelně náš web.

Publikováno: 02. 12. 2012

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: jak ušetřit na topení